Доходите от апартаменти под наем пак са на мода

Доходите от апартаменти под наем пак са на модаДоходност от имоти, отдавани под наем. Само до преди 7-8 години това беше мантрата, която повтаряха строителни предприемачи и брокери на недвижими имоти.

Много от тях обещаваха над 10-15 процента и дори 20% доходност най-вече от ваканционни апартаменти, които се строяха под път и над път. Още през 2007-2008 г. обаче стана ясно, че тази доходност е непостижима - в най-добрия случай тя беше около 1-2%. И това накара специално британците да се оттеглят почти напълно от нашия пазар, продавайки купените имоти дори на загуба.

От известно време обаче купуването на жилищни имоти с цел отдаване под наем отново е на мода. Не става въпрос за предишната мания, нито за гръмките обещания от преди кризата. Но все повече фирми предлагат за продажба апартаменти в сгради от хотелски тип - било по морето, било в големи градове. И интерес не липсва.

 

Инвестиция с 5 процента печалба

Преди две седмици компанията за луксозни имоти Unique Estates организира ден на отворените врати в апартаментен комплекс в столичния квартал “Лозенец”. Огледите събраха доста млади семейства, очевидно с добри доходи, които оживено коментираха предимствата и недостатъците на предлаганите апартаменти. Другата част от потенциалните клиенти бяха бизнесмени.

Става въпрос за жилища, намиращи се в сграда, която все още продължава да работи като хотел от веригата Lion. Естествено комплексът включва всички съпътстващи услуги, за да функционира като апартхотел - денонощна охрана, рецепция, видеонаблюдение, паркоместа под земята и др. В сградата има и италиански ресторант.

Част от жилищата в деня на отворените врати все още продължаваха да се предлагат на хотелски начала - с цена на нощувка, но шефката на Unique Estates Весела Илиева съобщи, че има и апартаменти отдадени под наем с дългосрочни договори. Повечето са със срок до 5 години, но има и апартаменти за по-дълго време.

Любопитното е, че именно такива апартаменти, отдадени под наем, са били обект на сделки през последните един-два месеца. От 27 апартамента с различни размери в сградата 9 вече са продадени, независимо че за част от тях продължават да действат договорите за наем и новите собственици нямат намерение да развалят тези договори. Т.е. на покупката на тези апартаменти се гледа като на дългосрочна инвестиция.

Според Весела Илиева постигнатата доходност е в рамките на 5%, която все пак е по-висока от повечето банкови депозити в момента.


“Нестабилността на банките и въпросителните около гарантирането на депозитите активизираха сериозно средния сегмент от клиенти - тези, които имат бюджет 150-200 хил. евро”, посочи Илиева. Според нея около половината от купувачите на имоти в сградата са именно такива, които инвестират парите си, докато останалите искат да живеят там със семействата си.

Сградата е нова, апартаментите са с различна площ и конфигурации - от 55 квадрата гарсониери, чиито цени са по 80 000 евро, до огромни мезонети от 190 квадрата с по няколко бани и спални, които се продават за 373 хил. евро. Единственият недостатък е, че повечето от тях са типични хотелски апартаменти, при които от външната врата се влиза направо във всекидневната, без преход от типа на вестибюл или антре.

За жилищата има допълнителен разход под формата на такса за поддръжка на общите части и обслужване, която е 1,20 лв. на квадратен метър на месец.

 

Печалбата - 70% от оборота от нощувки

Друг подход за определяне на доходността от такива апартаменти се прилага при продажба на апартаменти в хотелски комплекси по Черноморието. В актуална към момента оферта за такава продажба се казва, че при купуване на подобен апартамент в комплекса “Берлин Голдън Бийч” в курорта Златни пясъци на собственика се изплаща 70% от оборота от нощувки през летния сезон.

Според изчисленията на брокерите от “Бългериън пропертис” средната доходност отново се получава около 5%, което е конкурентно на фона на лихвите по депозитите в банките в момента.

За разлика от примера с апартаментите в столицата обаче тук се искат 8 евро на квадратен метър за поддръжка на общите части. Сградата обаче е типичен морски хотелски комплекс и има далеч повече услуги: денонощна рецепция, конферентни зали, бизнес център, магазини, ресторанти, зали за игри, паркинг и т.н.

Освен това от едната си страна комплексът е разположен непосредствено до борова гора, а в същото време не е далеч от брега на морето и разполага със собствен плаж, взет на концесия. От трета страна комплексът се намира и в непосредствена близост до яхтеното пристанище.

 

Пазарът показва ръст

Тези и още много други примери от пазара показват, че покупката на имоти отново постига по-добри възможности за инвестиция на спестените средства. Според Весела Илиева именно това е осигурило ръст на пазара на луксозните имоти през последната година.

Наблюденията на компанията са, че нараства броят на сделките в средния за луксозния пазарен сегмент - апартаменти с цени от 220 000 евро и къщи от 350-450 хил. евро. В същото време политическата и финансовата криза водят до предпазливост при клиентите в най-високия сегмент - жилищата, чиито цени се измерват в милиони.

От друга страна, към отдаването на такива имоти под наем се прибягва често и от собственици на луксозни жилища, които дълго време не успяват да ги продадат, но и не бързат, тъй като искат да вземат добра цена за имота си. Самите брокери съветват такива продавачи да отдават апартаментите под наем, за да си осигурят поне някаква доходност, докато чакат.

 

Автор - Христо Николов
Източник - trud.bg